Dlaczego pracownicy nie stosują środków ochrony indywidualnej?

Dlaczego pracownicy nie stosują środków ochrony indywidualnej?

Czy spotykasz się z osobą, która pracuje na wysokości i nie chce nosić żadnego sprzętu ochronnego lub pracownicy, którzy odmawiają noszenia kasku ochronnego w miejscach wymaganych np. na budowie?

Ludzie czasami odmawiają noszenia środków ochrony osobistej (PPE) z różnych powodów, takich jak problemy zdrowotne, nieodpowiednio dopasowane środki ochrony indywidualnej lub po prostu uczucie dyskomfortu. Jednak pracownicy najczęściej odmawiają noszenia sprzętu ochronnego z powodu braku świadomości zagrożeń i właściwego przeszkolenia. Nawet podczas pandemii Covid-19 niektórzy ludzie odmawiają noszenia masek na twarz. Zawsze są osoby, które nie chcą przestrzegać zasad i logiki.

Nie stosowanie środków ochrony osobistej może spowodować nawet śmiertelny wypadek lub poważne obrażenia u pracownika. Z drugiej strony może to zaszkodzić finansom firmy i jej reputacji. Dlatego pracodawcy oprócz wyposażenia pracowników w odpowiednio dobrane środki ochronne muszą rozważyć monitorowanie(nadzór nad stosowaniem) i szkolenia pracowników z prawidłowego ich stosowania.

Artykuł odpowiada na pytanie dlaczego niektórzy pracownicy nie noszą środków ochrony indywidualnej. Korzystając z tej wiedzy pracodawcy i osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mogą określić przyczyny i znaleźć rozwiązania zachęcające pracowników do stosowania PPE.

Spis treści:

  1. Pracownicy mogą zapominać o PPE– Przypomnij im, aby stosowali niezbędne środki ochrony indywidualnej.
  2. Powodem nie stosowania PPE może okazać się stan chorobowy.
  3. Środki ochrony Indywidualnej mogą być nieodpowiednie!
  4. Przykład idzie z góry – pracownicy nie będą stosować PPE jeżeli Ty lub ich kierownicy nie będą tego robić!

Brak świadomości jakie skutki może spowodować nie stosowanie środków ochrony osobistej.

Pracodawcy mają obowiązek szkolić pracowników w zakresie używania sprzętu ochronnego i konieczności noszenia środków ochrony osobistej. W zależności od wykonywanej pracy odmowa noszenia wyposażenia ochronnego może prowadzić do różnych wypadków, takich jak np. upadek z wysokości lub wdychanie toksycznego gazu. Poniższa tabela przedstawia zagrożenia, o których pracownicy muszą być świadomi:

Lp.Rodzaj i skutki zagrożeńpowiązane ŚOI
1Spawanie i cięcie – iskry mogą uszkodzić oczyOkulary ochronne i ochrona twarzy
2Spadające przedmioty – mogą uderzyć w głowęKask bezpieczeństwa
3Wdychanie toksycznego gazu – może być śmiertelneMaska z filtrem
4Cięcia ręczne – skaleczenia, amputacjeRękawice ochronne
5Nadmierny hałas lub wibracje – uszczerbek słuchuOchronniki słuchu

Oprócz tych natychmiastowych i pozornych zagrożeń, niektóre zagrożenia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy mogą powodować w długotrwałym okresie groźne choroby, w tym nowotwory.

Nie czekaj z zapewnieniem i szkoleniem z prawidłowego stosowania środków ochrony indywidulanej dla swoich pracowników do czasu, aż w miejscu pracy dojdzie do wypadku. Dowiedz się już teraz, dlaczego odmawiają oni noszenia środków ochrony osobistej (PPE).

1.    Pracownicy mogą zapominać o PPE– Przypomnij im, aby stosowali niezbędne środki ochrony indywidualnej.

Czasami ludzie po prostu zapominają o noszeniu kasku lub zaniedbują/lekceważą konieczność noszenia okularów ochronnych. To może się zdarzyć zawsze. W celu ograniczenia takich incydentów, należy odpowiednio oznakować obszary o wysokim ryzyku w których jest konieczność stosowania PPE oraz rozważyć wprowadzenie kar porządkowych, szczególnie w obszarach o wysokim ryzyku. Wszystkie znaki bezpieczeństwa muszą być czytelne i umieszczone w odpowiednich miejscach, aby zwrócić uwagę pracowników i przypomnieć im o noszeniu i używaniu obowiązkowego sprzętu ochronnego. Pracodawcy muszą również wziąć pod uwagę grupy pracowników kierujących pracownikami do monitorowania działań(pełnienia nadzoru), zwłaszcza w operacjach lub miejscach o wysokim ryzyku. Czasami pracownicy nie ignorują konieczności noszenia środków ochrony osobistej (PPE), ale po prostu zapominają.

2.    Powodem nie stosowania PPE może okazać się stan chorobowy.

Stan chorobowy pracownika może sprawić, że noszenie środków ochrony osobistej będzie niewygodne, a nawet szkodliwe. Niektórzy ludzie mają alergie na niektóre materiały/tkaniny z jakich wykonane są PPE lub wywołuje on podrażnienia na ich skórze. Zapalenie skóry, egzema i łuszczyca to tylko kilka przykładów.

W takich okolicznościach pracodawca musi zapewnić pracownikowi odpowiedni sprzęt ochronny. Gdy dostępny jest odpowiedni sprzęt ochronny, pracownicy prawie nie odmawiają noszenia środków ochrony osobistej (PPE). Jeśli nie możesz wyposażyć swoich pracowników w odpowiedni sprzęt ochronny, powinieneś rozważyć opcję przeniesienia ich do innych zadań.

3.    Środki ochrony Indywidualnej mogą być nieodpowiednie!

Każdy lubi mieć wybór. Czasami rękawice ochronne mogą być zbyt ciasne lub luźne, a obuwie ochronne może być małe lub duże. Dlatego, jeśli pozwolisz pracownikom wybrać swój sprzęt ochronny z pośród kilku różnych modeli, będą bardziej przekonani do ich noszenia.

Możesz zezwolić pracownikom na wybór sprzętu ochronnego z katalogu lub online i przetestować kilka modeli. Większość kobiet narzeka na rękawice oraz kurtki ochronne. Ich ŚOI zwykle nie są odpowiednie, dlatego znajdź sposób, aby pracownicy mogli uczestniczyć w ich wyborze.

Z drugiej strony możemy być ograniczeni umową na dostarczanie sprzętu ochronnego tylko od unikalnego dostawcy, więc staraj się kupować odpowiedni sprzęt ochronny od różnych dostawców.

4.    Przykład idzie z góry – pracownicy nie będą stosować PPE jeżeli Ty lub ich kierownicy nie będą tego robić!

Wszyscy pracownicy komórki BHP, pracodawcy oraz osoby kierujące pracownikami muszą nosić sprzęt ochronny wszędzie tam, gdzie jest to obowiązkowe. Pracownicy nie będą nosić środków ochrony osobistej, jeśli zobaczą, że sam nie przestrzegasz przepisów, dodatkowo stracisz szacunek i zaufanie w ich oczach.

Z drugiej strony zagrożenia są niebezpieczne dla wszystkich, a Ty nie jesteś wyjątkowy. Wszędzie tam, gdzie noszenie ŚOI jest obowiązkowe, wszyscy pracownicy, goście i pracodawcy muszą nosić sprzęt ochronny bez wyjątku.

Noszenie odpowiednich środków ochrony osobistej może zapobiec urazom i śmiertelnym wypadkom. Dlatego musisz przekonać pracowników do noszenia odzieży ochronnej. Jeśli wiesz, dlaczego niektórzy pracownicy odmawiają noszenia środków ochrony osobistej, możesz rozwiązać problem i zwiększyć bezpieczeństwo swojego miejsca pracy.

Powiązane artykuły

Hałas a zdrowie

Obecnie hałas towarzyszy człowiekowi nieprzerwanie, w domu,  w pracy, podczas wypoczynku a nawet w nocy podczas snu. Szkodliwość oddziaływania hałasu zależy od poziomu ciśnienia akustycznego i czasu trwania narażenia, czyli tak zwanej dawki hałasu. Reakcją obronną organizmu na nadmierny hałas jest czasowe przesunięcie progu słyszenia, które ustępuje po upływie określonego czasu. Działanie hałasu nie ogranicza się tylko do narządu słuchu, obejmuje także inne skutki zdrowotne.

Potknięcia i poślizgnięcia jako niedoceniane ryzyko

Wypadki podczas przemieszczania zdarzają się w wielu różnych okolicznościach. Wynikają one zwykle z połączenia czynników materiałowych, środowiskowych, organizacyjnych i/lub indywidualnych. Niestety przyczyny upadków na tym samym poziomie wbrew pozorom nie są dobrze poznane, ponieważ rzadko są dogłębnie analizowane. Rzeczywiście, te wypadki są niesłusznie uważane za łagodne lub związane tylko z brakiem uwagi ofiary.

Top 7 zagrożeń w miejscu pracy.

Bezpieczeństwo w miejscu pracy zawdzięczane jest między innymi dobrze wykonanej ocenie ryzyka zawodowego. Dla pracodawców oznacza to zidentyfikowanie wszystkich zagrożeń bezpieczeństwa na stanowiskach pracy i określenie związanego z nimi ryzyka wystąpienia urazów, chorób i strat w zakładzie pracy . Zdrowie i bezpieczeństwo mają ogromne znaczenie w miejscu pracy, ponieważ przyczyniają się do promowania dobrej atmosfery w firmie, szeroko rozumianego wellbeingu szczęścia i zaufania do firmy zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców.

Bezpieczeństwo podwykonawców – sprawdzone praktyki zarządzania kontrahentami.

Chyba każdy kto prowadził współpracę z podwykonawcami doświadczył na własnej skórze, że poziom świadczonych usług może znacząco odbiegać od tego co pierwotnie sobie zakładaliśmy. Również wydawać by się mogło, że najważniejsze kwestie jakimi jest zapewnienie bezpieczeństwa pracowników podczas wykonywanych prac też niestety często pozostają zaniedbywane. Przyczyny takiego stanu mogą być różne i nie zawsze takie na jakie w pierwszej chwili wyglądają. Jeżeli chcesz podejść procesowo do tego problemu to w poniższym wpisie znajdziesz kilka sprawdzonych rozwiązań, które mogą okazać się pomocne również u Ciebie.

Odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Niektórzy pracownicy mogą nie zdawać sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń w miejscu pracy lub nie rozumieć, jakie konsekwencje może mieć brak stosowania środków ochrony indywidualnej.