Szkolenia online w formie e-learningu. W jaki sposób nowe formy kształcenia pozwalają obniżyć koszty rozwoju pracowników.

E-learning

Coraz częściej słyszysz o szkoleniach e-learning, ale nie wiesz czy to dla Ciebie dobre rozwiązanie? Kto najczęściej korzysta z platform szkoleniowych i jakie mają zalety? Czy decydując się na samokształcenie musimy posiadać mocną siłę woli i samodyscyplinę?

Spis treści:

 1. Kto najczęściej korzysta z  platform szkoleniowych?
 2. Szkolenia online. Jakie formy szkoleń online są dostępne?
 3. Zalety E-learningu – jakie są?
 4. Co z motywacją do samokształcenia na platformie e-learningowej? Czy jest konieczna?
 5. Wyszukiwarka szkoleń online

Dzisiejsza sytuacja na świecie wymusza na nas nowe formy kształcenia. E-learning ostatnimi czasy stał się bardzo popularny. Wraz z rozwojem cyfrowego świata słyszy się o e-learningu i jego zaletach. Firmy coraz częściej z uwagi na zmieniający się charakter pracy i pracę zdalną decydują się właśnie na formę szkoleń online. E-learning to nic innego jak jedna z form szkoleń na platformach szkoleniowych online. Uczestnicy logują się do wybranego kursu i przechodząc przez kolejne tematy i lekcje szkolenia zdobywając i utrwalając wiedzę.

Kto najczęściej korzysta z  platform szkoleniowych?

Platformy szkoleniowe są wykorzystywane przez studentów, uczniów oraz pracodawców, którzy dbają o ciągłe doskonalenie i rozwój swoich pracowników i chcą, aby zdobywali nowe umiejętności i kompetencje. W większości dziedzin jak np. medycyna, produkcja, hotelarstwo czy też psychologia stosowane są obecnie szkolenia online.

Szkolenia online. Jakie formy szkoleń online są dostępne?

Szkolenia online możemy podzielić w następujący sposób:

 1. Webinaria – inaczej seminarium internetowe, które jest przeprowadzane w czasie rzeczywistym przy użyciu technologii webcast.  Ze względu na charakter webinaru podstawową formą przedstawiania materiału szkoleniowego są prezentacje multimedialne w czasie rzeczywistym.
 2. Warsztaty online – to krótkie, intensywne zajęcia angażujące uczestników w różnorodne działania. Skupiają się na interakcji z uczestnikiem podczas, których  odtwarzane są wspólnie fragmenty filmów i podcastów, rozwiązywane quizy, oraz prowadzone dyskusje w podziale na mniejsze grupy.
 3. Wykłady online dla dużej ilości osób jednocześnie,
 4. E-learning – to nauczanie poprzez nowoczesne technologie i narzędzia elektroniczne. Uzupełnia tradycyjny proces nauczania za pomocą komputerów, smartfonów, tabletów i Internetu.

Treści na szkoleniach mogą występować w kilku formach np. prezentacji, plikach pisanych, filmach, animacjach  PowerPoint. Materiały te są wysyłane do słuchaczy na  żywo. Szkoleniowiec na bieżąco odpowiada na zadane mu pytania przez uczestników szkolenia. Szkolenie zakończone jest testem lub egzaminem.

Zalety E-learningu – jakie są?

Zalety:

 • kursanci uczą się w czasie szkolenia on-line, a także poza nim, ponieważ udostępniane im są materiały szkoleniowe, które są na platformie przez cały czas dla nich dostępne. Jeśli czują potrzebę wrócić do danych treści mogą to zrobić w dowolnym momencie.
 • praca w własnym tempie – czasami trudno jest dostosować się do tempa pracy innych kursantów, ponieważ nasze życie i harmonogramy zajęć różnią się. E-learning uwalnia od tego problemu ponieważ kursy dostępne są w każdym miejscu i o każdej porze o ile posiadasz dostęp do Internetu.
 • obniżenie kosztów szkoleń – ta forma nauki nie wymaga kosztów ponoszonych na podróż, nocleg dla trenera oraz uczestników szkolenia. Nie ponosimy kosztów wynajmu Sali szkoleniowej oraz materiałów szkoleniowych zwykle występujących w formie drukowanej na tradycyjnych stacjonarnych szkoleniach. Wszystkie te aspekty pozwalają zaoferować firmom szkoleniowym i trenerom bardzo atrakcyjne w porównaniu z stacjonarną wersją szkolenia często bez wpływu na jakość.

Co z motywacją do samokształcenia na platformie e-learningowej? Czy jest konieczna?

W sytuacji, gdy uczestnikowi szkolenia brakuje samodyscypliny do realizacji określonych ćwiczeń i lekcji z przypisanego kursu motywująco może zadziałać dostęp do monitorowania postępów pracowników przez przełożonego lub pracodawcę. Platforma umożliwia monitorowanie na bieżąco oraz generowanie raportów o postępach w przyswajaniu wiedzy przez poszczególnych kursantów.

Wyszukiwarka szkoleń BHP Online

Powiązane artykuły

Bezpieczeństwo podwykonawców – sprawdzone praktyki zarządzania kontrahentami.

Chyba każdy kto prowadził współpracę z podwykonawcami doświadczył na własnej skórze, że poziom świadczonych usług może znacząco odbiegać od tego co pierwotnie sobie zakładaliśmy. Również wydawać by się mogło, że najważniejsze kwestie jakimi jest zapewnienie bezpieczeństwa pracowników podczas wykonywanych prac też niestety często pozostają zaniedbywane. Przyczyny takiego stanu mogą być różne i nie zawsze takie na jakie w pierwszej chwili wyglądają. Jeżeli chcesz podejść procesowo do tego problemu to w poniższym wpisie znajdziesz kilka sprawdzonych rozwiązań, które mogą okazać się pomocne również u Ciebie.

Potknięcia i poślizgnięcia jako niedoceniane ryzyko

Wypadki podczas przemieszczania zdarzają się w wielu różnych okolicznościach. Wynikają one zwykle z połączenia czynników materiałowych, środowiskowych, organizacyjnych i/lub indywidualnych. Niestety przyczyny upadków na tym samym poziomie wbrew pozorom nie są dobrze poznane, ponieważ rzadko są dogłębnie analizowane. Rzeczywiście, te wypadki są niesłusznie uważane za łagodne lub związane tylko z brakiem uwagi ofiary.

Odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *