SZKOLENIE OKRESOWE BHP W JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Szkolenia Okresowe BHP

SZKOLENIE OKRESOWE BHP W JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

W przepisach regulujących kwestie dotyczące szkoleń z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy dowiadujemy się o obowiązku wykonania takich szkoleń dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Szkolenie okresowe powinien również odbyć pracodawca. Jak wygląda sytuacja, gdy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniamy żadnych pracowników?

Brak obowiązku szkolenia okresowego wynikający z przepisów bhp

Zgodnie z przepisami, osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą a więc nie będąca pracodawcą i tym samym nie zatrudniająca pracowników nie ma obowiązku organizowania dla siebie szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Podobnie sprawa wygląda, jeśli w prowadzeniu jednoosobowej działalności pomagają mu osoby z pierwszej grupy pokrewieństwa, np. najbliższa rodzina. Prawo nakłada obowiązek odbycia szkolenia okresowego BHP w przypadku, gdy zdecydujemy się zatrudnić chociaż 1 pracownika na umowę o pracę. W takim przypadku szkolenie okresowe odbywa zarówno pracownik jak i pracodawca.

Jakie obowiązki pracodawcy wynikają z kodeksu pracy?

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę szereg obowiązków w zakresie BHP. Jednym z nich zgodnie z art. 207 Kodeksu pracy pracodawca powinien organizować prace w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Pracodawca ma obowiązek:

  1. zapewnienie odpowiednich bezpiecznych warunków pracy
  2. przeprowadzenie szkolenia bhp dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę – szkolenia powinny odbyć się w godzinach pracy, na koszt pracodawcy, bez narażania na koszty pracowników
  3. zapoznanie pracowników z zagrożeniami występującymi w miejscu pracy – obowiązkowe zapoznanie z oceną ryzyka zawodowego na stanowisku pracy
  4. stworzenie i zapoznanie pracownika z instrukcjami stanowiskowymi oraz zapewnienie ich dostępności
  5. zapewnienie pracownikowi środków ochrony indywidualnej, jeśli pracuje on z czynnikami szkodliwymi lub niebezpiecznymi – koszty ponosi pracodawca

Powyższe obowiązki mają zastosowanie od momentu zatrudnienia nawet 1 pracownika. Nie tutaj znaczenia wielkość firmy oraz ilość zatrudnianych pracowników. Nie wpływa również na te obowiązki branża w jakiej prowadzi działalność firma.

Czy zawsze w JDG nie ma obowiązku odbycia szkolenia okresowego?

Odpowiedź na to pytanie mogłaby brzmieć: „to zależy”.

Przepisy nie nakładają prawnego obowiązku odbycia takich szkoleń przez osoby samozatrudnione. W praktyce jeśli świadczymy usługi na zasadzie umowy B2B wykonujemy zlecenie dla innej firmy – musimy się dostosować do warunków narzuconych nam przez kogoś. Zleceniodawca zwłaszcza jeżeli są to duże koncerny lub korporacje bardzo często wymaga od wykonawcy ważnego szkolenia BHP. Pojawia się pytanie jakie szkolenie powinienem odbyć w takim przypadku? Szkolenie powinno być dostosowane do zakresu usług i czynności jakie wykonywane będą podczas realizacji zlecenia. Jeżeli jesteśmy firmą świadczącą usługi remontowo-wykończeniowe będzie to wymagało odbycia szkolenia okresowego BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych.

Czy szkolenie okresowe BHP mogę odbyć online?

Szkoleń okresowych BHP na stanowiskach robotniczych nie można wykonywać w formie samokształcenia kierowanego natomiast takie szkolenie mogą odbyć poniższe grupy pracowników:

  1. Osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie, brygadziści;
  2. Pracownicy inżynieryjno-technicznych, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji;
  3. Pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz osoby wykonujące zadania tej służby;
  4. Pracownicy administracyjno-biurowi,
  5. Inni pracownicy, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na warunki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo charakter pracy wiąże się z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jeżeli nie jesteś pewny jakie szkolenie okresowe BHP powinieneś odbyć świadcząc usługi B2B zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z ofertą szkoleń BHP online!

PODSUMOWANIE

W pigułce: osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, nie zatrudnia żadnych pracowników, zgodnie z obowiązującym prawem nie musi odbywać szkoleń okresowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wyjątek pojawia się wtedy, gdy chcemy świadczyć usługi B2B a zleceniodawca wymaga odbycia takiego szkolenia.

Obecnie wiele osób prowadzących JDG decyduje się na współpracę B2B. Zleceniodawcy też coraz częściej w warunkach do umowy wymagają aktualnego Szkolenia BHP pomimo braku podstaw prawnych osoby zatrudnione również przechodzą szkolenia okresowe BHP.

Prawny wymóg odbycia szkolenia okresowego BHP dla pracodawców wynikający z Kodeksu Pracy pojawia się w momencie zatrudnienia pierwszego pracownika na umowę o pracę.

Powiązane artykuły

Bezpieczeństwo podwykonawców – sprawdzone praktyki zarządzania kontrahentami.

Chyba każdy kto prowadził współpracę z podwykonawcami doświadczył na własnej skórze, że poziom świadczonych usług może znacząco odbiegać od tego co pierwotnie sobie zakładaliśmy. Również wydawać by się mogło, że najważniejsze kwestie jakimi jest zapewnienie bezpieczeństwa pracowników podczas wykonywanych prac też niestety często pozostają zaniedbywane. Przyczyny takiego stanu mogą być różne i nie zawsze takie na jakie w pierwszej chwili wyglądają. Jeżeli chcesz podejść procesowo do tego problemu to w poniższym wpisie znajdziesz kilka sprawdzonych rozwiązań, które mogą okazać się pomocne również u Ciebie.

Potknięcia i poślizgnięcia jako niedoceniane ryzyko

Wypadki podczas przemieszczania zdarzają się w wielu różnych okolicznościach. Wynikają one zwykle z połączenia czynników materiałowych, środowiskowych, organizacyjnych i/lub indywidualnych. Niestety przyczyny upadków na tym samym poziomie wbrew pozorom nie są dobrze poznane, ponieważ rzadko są dogłębnie analizowane. Rzeczywiście, te wypadki są niesłusznie uważane za łagodne lub związane tylko z brakiem uwagi ofiary.

Szkolenie Wstępne z dziedziny BHP

Spis treści: Cel szkolenia wstępnego Instruktaż ogólny Czas trwania Instruktażu ogólnego Instruktaż stanowiskowy Czas trwania Instruktażu stanowiskowego Cel szkolenia wstępnego. Celem szkolenia wstępnego jest przygotowanie…

Odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *